Powrót

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NASIENNE / OKRYTONASIENNE / SKALNICOWCE / ALTYNGIOWATE / AMBROWIEC

Ambrowiec amerykański
(Liquidambar styraciflua L.)

Inne nazwy: ambrowiec balsamiczny, styrakowiec amerykański

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek charakterystyczny dla lasów łęgowych wiązowo-klonowych oraz bagiennych lasów cypryśnikowo-tupelowych Ameryki Północnej i Środkowej.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

ambrowiec

Dorasta do 45 m wysokości. Korona jest szeroka, kopulasta.

 

Kora, pędy

ambrowiec

Pień masywny, często wspierany korzeniami deskowymi. Korowina popielata do brązowej, głęboko bruzdowana w waskie płytki lub grzbiety. Pędy czerwonawe, kanciaste lub pokryte gąbczastymi, korkowatymi listewkami na drugorocznych przyrostach. Po przełamaniu ukazują twardy, biały lub brązowy rdzeń, wielokątny lub gwiazdkowaty w przekroju. Pędy, pączki i liście po skaleczeniu wydzielają przyjemny, balsamiczny aromat.

Liście

Podobne do liści klonu, tylko bardziej powcinane z piłkowanym brzegiem i ułożone są skętolegle. Blaszki liściowe mają długie ogonki liściowe. Jesienią przebarwiają się czerwono i fioletowo.

Kwiaty

ambrowiec

Rozdzielnopłciowe, niepozorne. Kwiaty męskie żółtawe, zebrane w gronach, kwiaty żeńskie zielonkawe, kuliste rosną na długich szypułkach. Główkowate kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na wspólnej, długiej, zwisającej osi.
Okres kwitnienia: Maj.

Owoce

Zdrewniałe torebki zebrane w owocostany wyglądające jak kolczaste kulki na długiej szypule. Utworzone ze zrośniętych nasadami, dwuklapowych, na szczycie "dzióbkowato" zaostrzonych torebek, zawierających drobne, oskrzydlone nasiona.

Siedlisko

Rozprzestrzenia się agresywnie na glebach żyznych i bardzo wilgotnych, nawet długotrwale zalewanych.


Copyright © 2014 Kris1304