Powrót

 

 

 

Ciekawostki

Berberys Thunberga jest bardzo odporny na mróz i nie ma specjalnych wymagań co do gleby - rośnie prawie w każdych warunkach. Jest mało wrażliwy na zasolenie gleby, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NASIENNE / OKRYTONASIENNE / JASKROWCE / BERBERYSOWATE / Berberys /

Berberys Thunberga
(Berberis thunbergii DC.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym, jest uprawiany jako roślina ozdobna w wielu odmianach. Najbardziej rozpowszechniona w Polsce jest odmiana "Atropurpurea".
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

berberys Thunberga

Silnie rozgałęziający się, ciernisty i gęsty krzew, osiągający wysokość do 1,5 m. Ma pokrój różny u różnych odmian.

 

 

Liście

berberys Thunberga

Liście całobrzegie, owalne, opadające na zimę. Zależnie od odmiany mogą mieć kolor zielony, żółty, czerwony (istnieje wiele odmian o całej gamie pośrednich kolorów). Jesienią przed opadnięciem liście przebarwiają się na różne odcienie koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego.

 

 

Kwiaty

berberys Thunberga

 Drobne, żółte kwiaty w gronach, przyjemnie pachnące. Pręciki i słupki dojrzewają równocześnie. Kwiaty nie są głównym elementem ozdobnym berberysu, jednak w okresie kwitnienia roślina jest jeszcze ładniejsza. Jest owadopylny, ale może być też samopylny.
Okres kwitnienia:  maj - czerwiec.

 

 

Owoce

Podłużna, jagoda o różnych odcieniach czerwonego koloru (zależnie od odmiany). Owoce mają duże walory dekoracyjne, tym bardziej, ze utrzymują się na roślinie przez całą zimę. W zimie są chętnie zjadane przez ptaki.


Copyright © 2013 Kris1304