Powrót

 

 

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / BUKOWCE / BRZOZOWATE / BRZOZA / Brzoza

Brzoza niska
(Betula humilis Schrank)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Europie i Azji. W Polsce roślina rzadka, występująca na rozproszonych stanowiskach na niżu. Najliczniej występuje na Pojezierzu Pomorskim, Mazurskim i Podlasiu, rzadziej na Białostocczyźnie i w Wielkopolsce. Jest reliktem polodowcowym.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

brzoza niska

Niski i silnie rozgałęziony krzew osiągający wysokość do 2 m.

 

 

Kora, pędy

brzoza niska

Młode pędy gęsto pokryte białymi brodawkami o końcach czasami nieco owłosionych. Pędy skrócone drobne. Kora wszystkich pędów ciemnoszara.

 

 

Liście

brzoza niska

Eliptyczne lub jajowate o szerokości większej od długości, na szczycie tępe lub nieco zaostrzone, krótkoogonkowe (2-5 mm). Blaszka liściowa o długości 4-6 cm i szerokości 0,5-2,5 cm, nierównomiernie ząbkowana z 4-6 parami nerwów bocznych. Z obu stron jasnozielone. Pączki okryte łuskami, klapa środkowej łuski jest dłuższa od pozostałych i owłosiona.

 

Kwiaty

 Kwiaty zebrane w wiotkie i zwisające kotki, oddzielnie kotki męskie i kotki żeńskie. Jest rośliną jednopienną - na jednej roślinie występują zarówno kotki męski, jak i żeńskie. Kotki męskie o długości do 20 mm występują już w jesieni, są wówczas drobne i sterczące. Mniejsze kotki żeńskie mają długość 8-15 mm.
Okres kwitnienia:  kwiecień - maj.

Owoce

brzoza niska

Orzeszek ze skrzydełkami o długości połowy jego szerokości lub krótszymi.

 

 

Siedlisko

Torfowiska i podmokłe łąki. Przeważnie tworzy skupiska. Jest światłolubna, wyższe drzewa i krzewy z łatwością ją zagłuszają.

Roślina pod całkowitą ochroną.

 


Copyright © 2013 Kris1304