Powrót

 

 

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / BUKOWCE / BRZOZOWATE / BRZOZA / Brzoza

Brzoza żółta
(Betula alleghaniensis Britton)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w stanie dzikim w północno-wschodniej Ameryce Północnej, Krainie Wielkich Jezior; na zachód sięga po Dakotę i Arizonę. Jeden z podstawowych gatunków lasotwórczych w południowo-wschodniej Kanadzie.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

brzoza

Jest to małe drzewo bądź ogromny krzew. Dorasta do 20 m wysokości. Średnica pnia osiąga do 80 cm. Posiada jajowaty pokrój. Gałęzie są uniesione ku górze.

brzoza papierowa

Kora, pędy

Kora jest bardzo gładka. Łuszczy się okrężnie cienkimi płatami. Kora młodych roślin ma żółtawo szarobrązową barwę, lecz z wiekiem staje się matowa jasno kremowo-szara. Młode pędy są owłosione, lecz później stają się nagie. Pędy mają oliwkowozieloną barwę, lecz zimą stają się jasnobrązowe.

 

 

Liście

brzoza papierowa brzoza papierowa

Długie, mają 8-12 cm długości. Mają jajowaty lub podłużnie jajowaty kształt, zaostrzony na wierzchołku, natomiast u nasady zaostrzone lub niesymetrycznie sercowate. Z wierzchu są matowozielone. Są podobne do liści grabu. Brzegi są drobno i nieregularnie podwójnie piłkowane. Od spodu mają długie włoski w kącikach nerwów. Nerwy są proste, nierozgałęzione, równoległe, występują w liczbie 9-11 par. Ogonek liściowy pokryty jest długimi włosami.

 

Kwiaty

Kwiaty zebrane w kwiatostanach zwanymi kotkami. Są wniesionych ku górze. Kwiatostany żeńskie mają owłosione łuski.
Okres kwitnienia:  Kwiecień - maj.

brzoza papierowa brzoza papierowa

Owoce

Owłosione, oskrzydlone orzeszki w pojedynczych jajowatych bądź kulistych owocostanach. Są one grube i osadzone na krótkich trzoneczkach.

Siedlisko

Drzewo leśne, rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, wilgotnych i bagnistych.


Copyright © 2014 Kris1304