Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Osobliwością cedrzyńca kalifornijskiego są kolory drewna - twardziel jaśniejsza niż biel.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE / CYPRYSOWATE / Cedrzyniec

Cedrzyniec kalifornijski
(Calocedrus decurrens Florin)

Inne nazwy: kalifornijski cedr rzeczny

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku. Gatunek jest chętnie sadzony w parkach, ogrodach i kolekcjach jako roślina ozdobna.
Gatunek obcy. Nie jest zaliczany do flory Polski.

Pokrój

Korona smukła, kolumnowa, bardzo regularnie wykształcona, której wierzchołek w przeciwieństwie do gatunków cyprysa i cyprysika, nie zbiega ostro, lecz jest wyraźnie zaokrąglony[6]. Wysokość do 60 metrów, częściej jednak o połowę niższe. Pień zwykle obrośnięty gałęziami prawie do ziemi, tylko w zwartych drzewostanach gałęzie są w dolnej części pnia rzadsze lub brak ich zupełnie.

cedrzyniec kalifornijski

Kora, pędy

Ciemnobrunatna lub brunatno-czerwonawa, podzielona jest na większe płaszczyzny, nieregularnie porozrywane i na obu końcach odgięte od pnia. Gałęzie stosunkowo krótkie, wznoszą się skośnie, są wygięte do góry, rzadko zwisają lub są zgięte w dół. Pędy roczne początkowo zielonkawe, później brunatnieją.

cedrzyniec kalifornijski

Liście

Liście łuskowate, trójkątne, rozszerzające się lekko ku szczytowi, tam jednak wyraźnie zagięte, rosną po cztery w bardzo regularnych okółkach. Przy roztarciu wydzielają silny zapach zbliżony do zapachu terpentyny lub pasty do podłogi. Płaskie gałązki są od spodu troszeczkę jaśniejsze niż na wierzchu i silnie rozczłonkowane.

cedrzyniec kalifornijski

Kwiaty

Gatunek jednopienny. Kwiaty męskie bardzo małe, długości około 3 mm, rosną głównie na szczytach bocznych gałązek. W czasie pylenia są jasno-żółte lub złotożółte. Kwiaty żeńskie bardzo niepozorne, zielonkawe.
Okres kwitnienia: marzec.

cedrzyniec kalifornijski

Szyszki

Stojące na końcach. W porze owocowania mają około 2 cm długości i składają się zaledwie z sześciu łusek, z których tylko dwie noszą zalążki i wydają nasiona. Nasiona z jednym skrzydełkiem służącym do rozsiewania przez wiatr oraz mocno zredukowanym zawiązkiem drugiego skrzydełka; poza tym pokryte gruczołami żywicznymi. Szyszki tego gatunku przypominają postacią szyszki żywotników, jednak tu poszczególne łuski są na szczycie nieco wystrzępione.


Copyright © 2013 Kris1304