Powrót

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / CHOINA

Choina kanadyjska
(Tsuga canadensis L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z lasów Ameryki Północnej. W Polsce gatunek uprawiany jako roślina ozdobna, rzadziej wprowadzany do lasów gospodarczych. Uznawany za zadomowiony na nielicznych stanowiskach w zachodniej części kraju (kenofit). Lokalnie może tworzyć zwarte odnowienia pochodzące z samosiewu.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

choina

Korona drzewa bardzo nieregularna, dość szeroka, z gęstymi gałęziami. Osiąga wysokość około 30 metrów. Pędy szczytowe rozwinięte są niewyraźnie, a wierzchołki pędów szczytowych i bocznych - zwisające. Dolne gałęzie bywają bardzo grube.

 

choina

Kora, pędy

Kora chropowata i pomarszczona, szaro-brązowa z wiekiem przechodząca w czerwono-brązowy kolor.

Liście

Igły spłaszczone, spiralnie rozmieszczone, wykręcone u podstawy, układające się w dwa rzędy po obu stronach gałązki. Igły osiągają 8-15 mm długości, 2 mm szerokości. Ciemnozielone z wierzchu, z niebiesko-białymi porami na spodzie.

Kwiaty

choina

Kwiatostany męskie zółte a żeńskie zielonawe.
choina Okres kwitnienia:  Kwiecień - maj.

Owoce

Szyszki stożkowato-owalne, o 15-22 mm długości i 8-10 mm szerokości. W porze dojrzewania ciemnobrunatne, z łuskami o słabo zgrubiałych brzegach.

Siedlisko

Jest dość wytrzymała na niskie temperatury, ale wrażliwa na suszę. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i ocienionych stanowisk.


Copyright © 2014 Kris1304