Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE / CYPRYSOWATE / Cyprysik /

Cyprysik Lawsona
(Chamaecyparis lawsoniana A. Murray)

Rozmieszczenie geograficzne

Dziko występuje na zachodnim wybrzeżu USA, w Kalifornii i Oregonie[1]. W rozlicznych formach sadzony w Europie jako drzewo ozdobne. W Polsce sadzony jako gatunek ozdobny, w parkach i w ogrodach. Istnieją odmiany karłowate.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

cyprysik

Wysokość dochodzi do około 75 metrów (w Polsce dorasta do około 25 m). Korona bardzo wąska, stożkowata ze zwykle zwieszającym się pędem wiodącym, często również zwisają końce gałązek. Drzewo stojące samotnie jest gęsto i równomiernie rozgałęzione aż do ziemi. Wskutek rozgałęziania się pnia korona jest często wieloszczytowa.

Kora

Początkowo szarobrunatna lub zielonkawa i gładka, później - ciemnieje i jest podzielona na duże, podłużne płaty, których końce się odchylają. 

Liście

cyprysik

Boczne łuski o zaostrzonych wierzchołkach. Od spodniej strony na krawędziach łusek znajduje się woskowy nalot w postaci białych linii, przypominających dwie litery "Y" połączone podstawami.

Kwiaty

Rozdzielnopłciowe - gatunek jednopienny. Kwiaty męskie są karminowoczerwone i wyrastają zwykle na końcach gałązek.
Okres kwitnienia: marzec - kwiecień.

Szyszki

cyprysik

Kuliste o średnicy do 0,8 cm, złożone z tarczowatych łusek nasiennych. Pokryte są biało-niebieskim nalotem woskowym. W stanie dojrzałym jasnobrunatne.

Korzeń

System korzeniowy płytki.

Siedlisko

Roślina najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnych i żyznych glebach o odczynie lekko kwaśnym, lubi słońce.


Copyright © 2013 Kris1304