Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Na zdjęciach przedstawiony jest cypryśnik z arboretum w Kórniku.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE / CYPRYSOWATE / CYPRYŚNIK /

Cypryśnik błotny
(Taxodium distichum)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA, szczególnie na błotnistych obszarach Florydy, jednak już od dłuższego czasu sadzi się go w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe. W warunkach naturalnych porasta wilgotne niziny o wysokim poziomie wód gruntowych, względnie okresowo lub trwale zalewane.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

cypryśnik błotny

Korona młodych drzew wąska, stożkowata, później coraz bardziej okrągło sklepiona i na wierzchołku prawie zawsze zaokrąglona. Pień u nasady bardzo szeroki, szybko zwężający się i wyżej prosty. Konary u nasady wznoszą się nieco w górę, dalej lekko się zwieszają. Po 10 latach w Polsce osiąga wysokość 5 i szerokość 2 metrów. Maksymalne 25 metrów, w ojczyźnie 50.

cypryśnik błotny

Kora, pędy

Czerwonobrązowa lub bladobrunatna, włóknista, łuszczy się podłużnymi pasami. Pędy jednoroczne niezwykle cienkie, czerwonawe, późno pokrywają się liśćmi.


Liście

Na długopędach ustawione skrętolegle. Krótkopędy stojące pojedynczo mają około 10 cm długości. Dwurzędowo ułożone igły o długości do 2 cm są równowąskie i płaskie. Na początku listnienia przybierają żywą, jasnozieloną barwę, potem ciemnieją. Są zrzucane jesienią razem z krótkopędami.

cypryśnik błotny cypryśnik błotny


Kwiaty

Roślina jednopienna. Kwiaty męskie licznie zebrane na końcach zeszłorocznych długopędów, żółtawe albo purpurowe. Szyszki żeńskie mają długość 1-3 cm, są kuliste lub nieco podłużne, składają się z niewielu łusek.
Okres kwitnienia: Kwiecień - maj.


cypryśnik błotny

Korzeń

Na okresowo zalewanych bądź trwale podmokłych obszarach tworzy tak zwane korzenie powietrzne (pneumatofory, inaczej kolana oddechowe). Są to zgrubienia na korzeniach wyrastające powyżej poziomu gleby lub wody w odległości do kilkunastu metrów od pnia. Dostarczają one niezbędnej ilości tlenu do systemu korzeniowego.


Copyright © 2013 Kris1304