Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Daglezja zielona (wraz z eukaliptusem królewskim) jest uważana za drugie po sekwoi wieczniezielonej najwyższe drzewo świata.

Najwyższa w Polsce daglezja zielona rośnie w mało znanym arboretum w Karnieszewicach (gm. Sianów, woj. zachodniopomorskie) i mierzy 46m.

Najdłuższa deska na świecie (czerwiec 2012) o długości 46,53 m została wycięta z 120-letniej jedlicy i znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / DAGLEZJA/

Daglezja zielona
(Pseudotsuga menziesii Carriere)

Inne nazwy: jedlica zielona

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym, głównie podgatunek glauca daglezja sina.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

daglezja zielona

Drzewo bardzo szybko rosnące. Korona młodych drzew szerokostożkowata. Pień osiąga 80-110 m wysokości, w Polsce do 45 m, pojedynczy, prosty i regularny, widoczny do samego wierzchołka, może osiągać bardzo dużą grubość. Korona regularnie stożkowata.

daglezja zielona

Kora

Początkowo jasnoszara i gładka, u starych jest gruba, czerwonobrązowa. Młode pędy jasnozielone, owłosione.

Liście

Igły długości od 2 do 3,5 cm. Z wierzchu jasnozielone i połyskujące, od spodu z wyraźnymi, jaśniejszymi paskami woskowego nalotu. Grzebieniasto umiejscowione. Po roztarciu pachną cytrusami.

daglezja zielona daglezja zielona

Kwiaty

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki wyrastające licznie na końcach gałązek, małe, jajowate, żółtoczerwone, nietrwałe. Żeńskie szyszeczki większe, pędzelkowate, początkowo stojące, różowe, w trakcie przekształcania się w szyszki zwisające na końcach gałązek, ciemnobordowe z wystającymi na zewnątrz jasnozielonymi łuskami wspierającym.
Okres kwitnienia: kwiecień - maj.

 

daglezja zielona  daglezja zielona  daglezja zielona

Szyszki

Długości 5-10 cm, jasno brązowe, na krótkich trzoneczkach. Opadają w całości. Łuski wspierające (okrywające) bardzo charakterystyczne: długie, trójzębne, wystające daleko poza łuski nasienne, odstające lub nawet mocno odwinięte na zewnątrz.

 

Korzeń

System korzeniowy sercowaty, rozbudowany, intensywnie poprzerastany drobnymi i cienkimi korzeniami, dobrze znosi przesadzanie.


Copyright © 2013 Kris1304