Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / OLIWKOWCE / OLIWKOWATE / Forsycja /

Forsycja pośrednia
(Forsythia intermedia Zabel)

Rozmieszczenie geograficzne

Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania forsycji zwisłej i forsycji zielonej, pochodzących z Chin. Po raz pierwszy mieszańca tego wyhodowano ok. 1885 w ogrodzie botanicznym w Getyndze. Jest uprawiany jako krzew ozdobny.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

forsycja pośrednia

Niewielki krzew liściasty o wyprostowanych gałęziach. Pień cienki i prosty, wielokrotny. Korona rozłożysta (często tworzy kępy kilkumetrowej średnicy), miotlasto otwarta, z długimi i prostymi, stromo wzniesionymi ku górze gałęziami.

 

 

Kora, pędy

Kora brązowożółtawa do brązowej, gładka i błyszcząca z wyjątkiem chropowatości wynikającej z gęstego pokrycia dużymi i bardzo wyraźnymi, brodawkowatymi przetchlinkami. Górna część pędów ma rdzeń podzielony blaszkami na komory. Pąki szpiczasto-jajowate, liściowe naprzeciwległe i odstające od pędu, kwiatowe skupione po kilka obok siebie.

Liście

Jajowatopodługowate, ciemnozielone, przeważnie pojedyncze, czasami tylko 3-listkowe. Górna część liści jest piłkowana, dolna przeważnie całobrzega.

Kwiaty

forsycja pośrednia

Obupłciowe, owadopylne, wytwarzane bardzo obficie, zebrane w pęczki po kilka sztuk. Pojedyncze kwiaty dzwonkowate, o średnicy 2-3cm, jaskrawożółte, posiadają 4 zrośnięte u podstawy w rurkę i odwinięte na zewnątrz, owalne płatki korony, jeden słupek oraz dwa pręciki, są lekko pachnące.
Okres kwitnienia:  Marzec - kwiecień.

Owoce

Małe, suche, dwukomorowe i dwuklapowe torebki o brązowym zabarwieniu, rzadko wykształcane. Komory zawierają kilka oskrzydlonych nasion.

Siedlisko

Brak naturalnych stanowisk. Roślina o stosunkowo dużych wymaganiach, preferująca gleby żyzne, świeże i wilgotne, raczej lekkie i piaszczyste niż ciężkie i gliniaste, ciepłolubna, dobrze sprawdzająca się w miastach. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych choć w przeciwieństwie do innych forsycji znosi też większe zacienienie.


Copyright © 2013 Kris1304