Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / / Irga

Irga pospolita
(Cotoneaster integerrimus Medik)

Inne nazwy: irga zwyczajna.

Rozmieszczenie geograficzne

Rodzime obszary jego występowania to Azja i Europa. W Polsce występuje w stanie dzikim głównie na południu: Sudety, Karpaty, Wyżyna Małopolska. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

Silnie rozgałęziony liściasty i dość luźny krzew o wysokości do 1,5 m wysokości.

Kora, pędy

Młode pędy przylegająco, jedwabiście owłosione, potem nagie i błyszczące.

Liście

Liście długości 2-5 cm, zmienne, zwykle szeroko jajowate lub okrągławe, na szczycie tępe lub zaokrąglone albo nawet wycięte (na krótkopędach i w dolnej części długopędów), natomiast w górnej części długopędów zaostrzone i zakończone krótkim wyrostkiem, szaro owłosione pod spodem.

Kwiaty

Drobne, różowawe, zebrane w skąpokwiatowe krótkie grona. Bardzo podobna jest irga kutnerowata występująca w Polsce tylko w Tatrach. Najłatwiej rozróżnić je po tym, że irga kutnerowata ma owłosione działki kielicha
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

Owoce

Drobne, jabłkowate, niemal kuliste, czerwone lub purpurowoczerwone, wewnątrz mączyste.

Siedlisko

Spotykana jest głównie w południowej Polsce, często na wapiennych skałkach. Gatunek ciepłolubny, górski, interglacjalny, odporny na mróz i suszę, niezbyt wymagający. Występuje często w reglach na wapieniu od regla dolnego po kosodrzewinę, zwłaszcza nad potokami. Lubi stanowiska kamieniste, słoneczne o glebach, przepuszczalnych ubogich, lekkich, zasobnych w próchnicę.


Copyright © 2013 Kris1304