Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Najstarszy (i równocześnie najgrubszy) jarząb pospolity w Polsce rośnie w Lubiniu koło Świnoujścia. Drzewo to liczy ponad 150 lat.

Surowe owoce są niejadalne, nie tylko z powodu gorzkiego smaku, ale również zawartości trującego składnika (kwas parasorbinowy). Natomiast po przemrożeniu, lub po zanurzeniu na chwilę we wrzątku, tracą trujące właściwości i gorzki smak. Owoce są używane w postaci przetworów, cenione są w kuchni i przetwórstwie.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / JARZĄB / Jarząb

Jarząb pospolity
(Betula pendula Roth)

Inne nazwy: jarząb pospolity, jarzębina.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii. W Polsce pospolity na całym obszarze. Roślina ozdobna - dekoracyjne owoce, długo utrzymujące się. Roślina często sadzona w parkach, alejach i ogrodach. Oprócz formy typowej używa się w tym celu różnych odmian ozdobnych.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

jarząb pospolity

Drzewo lub krzew delikatnie zbudowane o dość cienkim, często wielokrotnym pniu i prześwitującej koronie.. Dorasta do 15 m wysokości.

 

Kora, pędy

jarząb pospolity

Młode pędy owłosione, później nagie. Pączki stożkowate, wydłużone i szarosiwo owłosione. Pączki szczytowe duże, nieco zagięte u góry i niewyraźnie 3-łuskowe, boczne pozornie jednołuskowe. Kora gładka i jasna.

 

 

Liście

jarząb pospolity

Ulistnienie skrętoległe. Liście nieparzysto-pierzaste, złożone z 9-15 listków, pojedynczo piłkowanych, u nasady całobrzegich. Po roztarciu pachną gorzkimi migdałami. Od spodu za młodu szaro owłosione, później łysiejące. Przylistki wcześnie odpadają wyrastające na końcach pędów pionowo do góry. Jesienią przebarwiają się na kolor od złotożółtego do żółtoczerwonego.

 

Kwiaty

jarząb pospolity

Zebrane w gęste, owłosione podbaldachy. Kielich 5-działkowy, korona 5-płatkowa. Płatki korony białe, prawie koliste, o długości 4-5 mm, słupki zazwyczaj 3 (zrośnięte z dnem kwiatowym), pręciki liczne.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

 

 

Owoce

jarząb pospolity

Tzw. owoce pozorne, kuliste, pomarańczowe, czerwone, cierpkie i gorzkie, pojawiają się od lipca do października. Mają długość 7-9 mm.

 

Korzeń

System korzeniowy stosunkowo głęboki z bocznymi korzeniami przebiegającymi płasko, tworzący odrośla.

Siedlisko

Lasy, zarośla, miedze. W Tatrach górska, krzewiasta odmiana (var. glabrata Wimm et Gr.) dochodzi aż do piętra kosówki, stanowiąc znaczącą domieszkę do kosodrzewiny. Jarzębina jest bardzo tolerancyjna pod względem wymagań środowiskowych.


Copyright © 2013 Kris1304