Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / DERENIOWCE / HORTENSJOWATE / JAŚMINOWIEC /

Jaśminowiec wonny
(Philadelphus coronarius L.)

Inne nazwy: jaśmin.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w naturze w Turcji, na Wyspach Egejskich, w centralnych i północnych Włoszech i Austrii, poza tym jest uprawiany i dziczejący w wielu krajach świata. Nieprawidłowo nazywany bywa jaśminem (jaśmin to zupełnie inny rodzaj roślin).
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

jasminowiec wonny

Krzew wysokości do 3 m, dość silnie rosnący, o sztywnych, wyprostowanych pędach i łukowato przewieszających się starszych gałęziach.

jasminowiec wonny

 

 

Liście

Eliptyczne, zaostrzone, drobno ząbkowane, nagie (tylko na spodniej stronie występują kępki włosków na nerwach). Liście mają długość 4-8 cm - 6-11 par ząbków.

 

jaśminowiec wonny

 

Kwiaty

jaśminowiec wonny

Ma dość duże, białokremowe kwiaty złożone z 4 nagich działek kielicha, 4 płatków korony, 1 słupka i licznych pręcików. Kwiaty mają silny, przyjemny zapach i średnicę 2,5-3,5 cm.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec

 

Siedlisko

jaśminowiec wonny

Roślina ozdobna. Polecany przede wszystkim do parków i zieleni osiedlowej. Bardzo ceniony ze względu na silny zapach kwiatów (nie wszystkie odmiany mają pachnące kwiaty). Jest mało wymagający w stosunku do gleby i bardzo wytrzymały na mrozy. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Najładniej prezentuje się sadzony pojedynczo, lub w niewielkich grupach.


Copyright © 2013 Kris1304