Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Najgrubszy w Polsce kasztan jadalny rośnie w Tarnowskich Górach w woj. śląskim. Obwód pnia tego drzewa wynosi 8,44 m.

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / BUKOWCE / BUKOWATE / KASZTAN /

Kasztan jadalny
(Castanea sativa Mill.)

Rozmieszczenie geograficzne

Kiedyś gatunek występujący tylko na południe od Alp, rozpowszechniony przez Rzymian w Europie Zachodniej i południowo-zachodniej Słowacji (obszar Małych Karpat). Obecnie rozpowszechniony w basenie Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Polsce nie występuje dziko; nieliczne egzemplarze rosną w ogrodach botanicznych i parkach, głównie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku..
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

kasztan jadalny

Drzewo wysokości do 35 m, o pniu pokrytym brunatną, głęboko spękaną korowiną. Korona gęsta, kulista. Pień gruby, dosyć często skręcony wzdłuż osi, czasami wielokrotny, stosunkowo nisko rozwidlony. Korona szeroka, przeważnie nisko osadzona.

 

Kora, pędy

Początkowo gładka i szara, z wiekiem staje się dość głęboko siatkowato spękana. Młode pędy delikatnie omszone, później nagie. Pąki jajowate, okryte 2-4 brązowymi łuskami o ciemniejszych brzegach, suche (różnica w stosunku do kasztanowców), wyrastają nad dużymi bliznami liściowymi, pąków szczytowych brak.

Liście

kasztan jadalnykasztan jadalny

Ustawione w dwóch prostnicach, młode pod spodem delikatnie omszone, potem nagie, sztywne. Blaszka liściowa piłkowana o ilości nerwów równej ilości ząbków. Liść długości 10-25 cm podłużnie lancetowaty, o nasadzie szerokoklinowatej. Ogonek do 3 cm.

 

Kwiaty

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie drobne i niepozorne, zebrane na długich (10-20 cm) i sztywnych, stojących kotkach żółtawego koloru. Kwiaty żeńskie także bardzo niepozorne, zebrane po kilka sztuk w jednej okrywie na dolnym odcinku osi tych samych kwiatostanów. Kotki wyrastają w pęczkach.
Okres kwitnienia:  Czerwiec - lipiec.

Owoce

kasztan jadalny kasztan jadalny

Są to tzw. marony, przypominające popularne "kasztany" (tj. nasiona tworzone przez kasztanowce) orzechy, zebrane po 2-4 w dużych, kulistych, gęsto pokrytych długimi i cienkimi kolcami, początkowo jasnozielonych, z czasem brązowiejących okrywach (kupulach), pękających po dojrzeniu 3-4 klapami. Orzechy różnią się wydłużonym, szpiczastym wierzchołkiem zwieńczonym przez charakterystyczny pęczek zeschniętych pozostałości po słupku, są także nieco mniejsze niż orzechy kasztanowca.

 

Korzeń

kasztan jadalny

System korzeniowy palowy, głęboki.

Siedlisko

Preferuje łagodny, ciepły i wilgotny klimat, nie znosi ani zbytnich upałów, ani bardzo silnych mrozów. W południowo-wschodniej, a nawet centralnej Polsce często mocno przemarza. Lubi gleby głębokie i świeże (najlepiej zdrenowane) o lekko kwaśnym odczynie.


Copyright © 2014 Kris1304