Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Nie tylko kwiaty, ale również inne części rośliny (pęd, kora, a nawet korzenie) wytwarzają olejki eteryczne o zapachu goździków i od tego pochodzi jej polska nazwa gatunkowa.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / WAWRZYNOWCE / KIELICHOWCOWATE / Kiekichowiec

Kielichowiec wonny
(Calycanthus floridus L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Rośnie także w cieplejszych rejonach Europy. W Polsce jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna, znajduje się też w kolekcji wielu ogrodów botanicznych.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

kielichowiec

Rozłożysty krzew z powyginanymi gałęziami, o wysokości do 3 m.

 

 

Liście

Jajowate lub okrągławe, o długości 5-12 cm. Z górnej strony są ciemnozielone, na spodniej omszone. Jesienią zmieniają kolor na złocisty.

Kwiaty

kielichowiec

Obupłciowe, duże, o średnicy ok. 5 cm, przypominające kwiaty magnolii. Mają brunatnoczerwony lub brunatny kolor i dość silnie pachną truskawkami. Okwiat niezróżnicowany, składa się z licznych płatków spiralnie ułożonych na dnie kwiatowym.
Okres kwitnienia:  Czerwiec - lipiec.

Owoce

Eliptyczna i wydłużona nibytorebka zawierająca brązowe orzeszki o długości 6-7 mm. W Europie rzadko jednak wytwarza owoce.

Siedlisko

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, najlepiej jeśli jest ona przepuszczalna, żyzna i średnio wilgotna. Jest dość wytrzymały na mróz. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru i słonecznego lub półcienistego.

Roślina trująca

Nasiona zwierają trująca kalikantynę, a liście kwas pruski.


Copyright © 2013-2014 Kris1304