Wielki atlas roślin Polski
OKRYTONASIENNE / MYDLEŃCOWCE / KLONOWATE / Klon
Klon zwyczajny
(Acer platanoides L.)
Inne nazwy: klon pospolity, klon norweski.
Rozmieszczenie geograficzne
Występuje w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo-zachodniej Azji. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. Sadzony w miastach północno-zachodniej Europy oraz Ameryki Północnej rozprzestrzeniać się zaczął bez udziału człowieka. Inwazja tego gatunku w Ameryce Północnej spowodowała zagrożenie dla miejscowych gatunków.
Gatunek rodzimy.
Pokrój
Średniej wielkości drzewo liściaste o prostym pniu i okrągławej koronie. Pień średniej grubości, generalnie prosty i regularny, choć często skręcony wokół osi przez co delikatnie falisty w przekroju, przeważnie dość krótki, prawie zawsze pojedynczy. Korona szeroka, kulista lub jajowata, gęsto ugałęziona. Konary długie do bardzo długich, proste lub lekko łukowato wygięte.
Kora, pędy
U młodych drzew jasnoszara i gładka, po pewnym czasie staje się ciemnoszara do czarniawej, pokryta ładnym rysunkiem gęstych i niezbyt głębokich, pionowych bruzd. Młode: oliwkowo-zielone do czerwonawych, pąki brunatnoczerwone, czasem do połowy oliwkowo-zielonkawe. Boczne pączki przylegające do gałązek, okryte 2-3 parami łusek. Blizny po naprzeciwległych liściach stykające się ze sobą.
Liście
Duże, nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok) 5-7 klapowe, do 15 cm długości. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej. Ustawienie naprzeciwległe na bardzo długich (nawet do 20cm) ogonkach.
Kwiaty
Dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Płatki korony identyczne z działkami kielicha, o nieowłosionych brzegach.
Okres kwitnienia: Kwiecień - maj.
Owoce
Podwójne skrzydlaki z dużymi, płaskimi (różnica w stos. do jawora) orzeszkami i szerokimi skrzydełkami długości 4-5 cm, ustawionymi pod kątem mocno rozwartym (co najmniej 120°), początkowo jasnozielonymi, po dojrzeniu brązowymi.
Korzeń
System korzeniowy sercowaty, niezbyt głęboki.
Siedlisko
Przede wszystkim niże oraz niższe partie gór do 1100 m.n.p.m. (w wyższych partiach gór zastępuje go jawor). Występuje głównie jako domieszka w lasach liściastych i mieszanych, a także w zadrzewieniach śródpolnych. Nie tworzy litych drzewostanów. Gleby zasobne i wilgotne, najlepiej zasadowe, unika suchych, jak również zbyt mokrych miejsc, preferuje półcień i wilgotne powietrze, jest mrozoodporny, wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza.