Powrót

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / SZAKŁAKOWATE / Kruszyna /

Kruszyna pospolita
(Frangula alnus Mill.)

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek występuje na obszarze od północno-zachodniej Afryki, poprzez całą Europę, Azję Mniejszą, północną część Syrii, Iraku, Iranu po północną i środkową Azję.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

kruszyna

Krzew, rzadziej niewysokie drzewko o wysokości do 5, rzadko 7 m. Brak cierni na gałązkach różni kruszynę od podobnego gatunku - szakłaka pospolitego.

 

Kora, pędy

Gałązki cienkie. Kora na młodych gałązkach owłosiona, brązowobrunatna, na starszych matowa, kruszyna kruszyna szarobrunatna i pokryta jasnymi plamkami - przetchlinkami. Młode pędy nieprzyjemnie pachną zglinizną.

Liście

 

 

Liście ogonkowe, ustawione skrętolegle, długości od 3 do 7 cm. Blaszka liściowa szerokoeliptyczna lub odwrotnie jajowata, całobrzega, tępa lub zaostrzona. Po obu stronach nerwu głównego 6-9 łukowatych nerwów bocznych. Na górnej stronie liście są ciemniejsze, na spodniej jaśniejsze, żółtawozielone. Liście są nagie, tylko na nerwach owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor jasnożółty. Pączki bez łusek. kruszyna kruszyna

Kwiaty

Kwiaty drobne, wyrastają po 2-10 z kątów liści na krótkich szypułkach. Obupłciowe, 5-krotne, o zielonkawych z zewnątrz, białych wewnątrz płatkach korony, krótszych od działek kielicha. Pręciki krótsze od płatków korony.
Okres kwitnienia:  Maj - wrzesień.

Owoce

kruszyna

Kulisty pestkowiec, wielkości grochu, zawierający 2-3 jajowate nasiona. Owoce są początkowo zielone, później czerwone i fioletowo-czarne, w końcu prawie czarne. Ponieważ nie dojrzewają równocześnie, w czasie owocowania na roślinie owoce są różnokolorowe.

 

Siedlisko

Występuje w podszycie rozmaitych zbiorowisk leśnych od suchych borów iglastych, poprzez różne lasy mieszane i liściaste, do bagiennych olsów. Rośnie także na torfowiskach i mokrych łąkach.

Roslina lecznicza

Surowiec zielarski: kora - zawiera glikozydy antrachinowe (m. in. frangulinę), flawonoidy, garbniki, saponiny. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, sporządza się z niej odwary.

Roślina trująca

Owoce zjedzone w większych ilościach powodują u ludzi wymioty i silną biegunkę.

Uwagi

Owoce dla ludzi niesmaczne i trujące, jednak stanowią przysmak wielu ptaków. Polska nazwa zwyczajowa pochodzi od kruchych, podatnych na złamanie gałęzi.

Roślina pod ochroną częściową.


Copyright © 2013 Kris1304