Powrót

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MAGNOLIOWCE / MAGNOLIOWATE / Magnolia

Magnolia pośrednia
(Magnolia × soulangeana Soul.)

Rozmieszczenie geograficzne

Jest mieszańcem magnolii purpurowej (M. liliflora) i magnolii nagiej (M. denudata), wyhodowanym w latach 1820-26 przez botanika Stefana Soulange`a-Bodina we Fromont we Francji. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym. Jest uprawiana, jako roślina ozdobna.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

magnolia

Krzew, rzadziej drzewo o szerokiej, luźnej koronie. Osiąga wysokość do 3 - 6 m.

Liście

magnolia

Duże, skórzaste, o kształcie odwrotnie jajowatym, wydłużone. Mają długość do 15 cm i na dolnej stronie są nieco owłosione.

 

Kwiaty

Wyrastają z pączków kwiatowych na końcach pędów. Pączki te są większe od pączków liściowych i okryte są 1 lub 2 szczeciniasto owłosionymi łuskami. Bardzo duże (średnica 10-20 cm) i kielichowate kwiaty są największą ozdobą magnolii. Z daleka wyglądają, jak tulipany. Pachnące kwiaty u różnych odmian mają kolor od białego do purpurowoczerwonego, wewnątrz są białe lub dużo jaśniejsze. Ich zachodzące na siebie płatki w liczbie kilkunastu nie są zróżnicowane na kielich i koronę. Wewnątrz kwiatu liczne pręciki i słupki. Zakwita przed rozwojem liści.
magnolia Okres kwitnienia:  Kwiecień - maj.

Owoce

Owocostan ma kształt szyszki i składa się z wielu czerwonych mieszków. Każdy z tych mieszków zawiera 1 lub 2 spłaszczone, czarne nasiona, otoczone czerwoną osnówką.

Siedlisko

Magnolie najlepiej rosną w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Magnolia pośrednia potrzebuje głębokiej i żyznej gleby, o odczynie lekko kwaśnym. Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne na mróz.

magnolia

ODMIANY:

`Alba Superba` - kwiaty duże i pachnące, białe, zaróżowione u nasady.
`Alexandrina` - kwiaty purpurowoczerwone, ciemniejsze u nasady, z jaśniejszymi brzegami.                            Przez środek płatków biegnie pręga. Krzew silnie rosnący.
`Amabilis` - kwiaty białe, nieco zaróżowione u nasady. Krzew o wolniejszym wzroście, niż                      `Alexandrina`.
`Lennei` - pękate, kształtu gruszki, ciemnopurpurowe kwiaty o grubych płatkach.
                   Rośnie szybko.
`Rustica Rubra` - kielichowate kwiaty o różowoczerwonych płatkach. Odmiana o silnym
                              wzroście.
`Speciosa` - bardzo duże, szeroko otwierające się kwiaty. Płatki z białymi końcami, u nasady                       różowe, wyginające się do dołu.

 


Copyright © 2013 Kris1304