Powrót

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / Modrzew /

Modrzew eurojapoński
(Larix marschlinsii Coaz)

Inne nazwy: modrzew szkocki, modrzew pośredni.

Rozmieszczenie geograficzne

W stanie dzikim spotykane w Szkocji i Szwajcarii. Roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach i parkach, ceniona z swój piękny wygląd.
Gatunek obcy. Nie jest zaliczany do flory Polski.

Pokrój

sosna pospolita

Roślina drzewiasta o bardzo eleganckim i smukłym wyglądzie, wysokości nawet 15 m i szerokości 8 m. Pień pojedynczy, szarobrązowy z głębokimi bruzdami.

Kora

U młodych drzew kora gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Osiąga grubość do 10 cm i zawiera sporo żywicy. Pędy zróżnicowane na długie i cienkie, zwisające pionowo, kilkudziesięciocentymetrowe długopędy wytwarzające wiele pąków (bocznych) oraz bardzo krótkie, zaledwie 1-2mm krótkopędy z jednym tylko pąkiem (szczytowym). Długopędy miejscami bruzdkowane, słomianożółte, nagie, bez woskowego nalotu. Pąki bardzo liczne, kuliste, liściowe małe, kwiatowe większe - o średnicy ok. 5mm, pokryte cienkimi, półprzezroczystymi brązowymi łuskami.

Liście

modrzew europejski modrzew europejski

Wąskie, szpilkowate jak u wszystkich modrzewi, skrętoległe i miękkie, zebrane w pęczki liczące kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, osadzone na krótkopędach i opadające na zimę. Na długopędach osadzone pojedynczo. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.

Kwiaty

Żeńskie - różowe i okazałe, męskie - niepozorne, otwierające się na przedwiośniu, przed, lub w czasie rozwoju liści, stojące pionowo do góry. Roślina jednopienna.
Okres kwitnienia: kwiecień - maj.

modrzew europejski modrzew europejski

 

Szyszki

Brązowe, jajowate, zawierające nasiona, mogą pozostawać na drzewie przez kilka lat, brzegi lekko wygiete na zewnątrz.

Korzeń

System korzeniowy z głębokim korzeniem głównym i dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi.


Copyright © 2013 Kris1304