Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Kultywar 'Royal Purple' ma liście o oryginalnym, ciemnopurpurowym kolorze, jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony. Bardzo ładne kwiatostany i owocostany. Rośnie nieco wolniej niż typowy gatunek o zielonych liściach. Dorasta do 3 m.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MYDLEŃCOWCE / NANERCZOWATE / PERUKOWIEC

Perukowiec podolski
(Cotinus coggygria Scop.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i z południowo-wschodniej Europy. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

perukowiec

Krzew o zaokrąglonym pokroju, dorastający po 10 latach do 3 -5 m wysokości (zależnie od odmiany). Drewno żółte, ma charakterystyczny zapach.

 

Liście

Liście rozwijają się bardzo późno, bo dopiero pod koniec maja. Ulistnienie skrętoległe. Wielką ozdobą tego krzewu są jego jajowate, całobrzegie liście. U najczęściej uprawianych odmian są one stale czerwone, o bardzo ładnym odcieniu. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Nagie liście mają jajowaty kształt, u nasady są zwężone.

perukowiec

 

Kwiaty

Kwiaty są bardzo małe, zielonożółte i tworzą duży kwiatostan - wiechę, o średnicy ok. 20 cm. Wiechy wyrastają na końcach pędów.
Okres kwitnienia:  maj - lipiec.

Owoce

Czerwone, delikatne i pierzaste owocostany utrzymują się bardzo długo na krzewie.

Siedlisko

Może rosnąć nawet na piaszczystych glebach, ale najlepiej się rozwija na glebach piaszczysto-gliniastych z dodatkiem wapnia. Jest całkowicie mrozoodporny. Dobrze znosi suszę.


Copyright © 2013 Kris1304