Powrót

 

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / PIGWA

Pigwa pospolita
(Cydonia oblonga L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z obszarów Azji: Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, południowo-wschodniej Arabii, Azji Mniejszej.  W Polsce uprawiana.
Gatunek obcy.W Polsce uprawiany.

Pokrój

pigwa

Duży krzew lub niewielkie drzewko osiągające 5 m (w naszych warunkach rzadko do 3 m).

Kora, pędy

Cienka łuskowata korowina, stale odpadająca płatami o zmiennym ubarwieniu zależnym od odmiany. pigwa

Liście

Jajowate do owalnych, całobrzegie, wierzchnia strona naga, lekko błyszcząca, spodem kutnerowato filcowate, z owłosionym ogonkiem.

Kwiaty

pigwa

Osadzone pojedynczo, ukazujące się po rozwoju liści, o kolorze białym, bladoróżowym do różowego. Obcopylne, pięciokrotne o 15-25 pręcikach i jednym słupku.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

Owoce

Tzw. owoce jabłkowate, żółte, u większości odmian o średnicy 6 cm, z pięcioma komorami nasiennymi, zawierającymi pestki. Pokryte są kutnerem. Miąższ owoców twardy i mocno cierpki, aromatyczny, z dużą ilością komórek kamiennych.

Siedlisko

Jest uprawiana ze względu na swoje ładne owoce, ozdobna jest także podczas kwitnienia. Sadzona jest w ogródkach przydomowych i w parkach. Wykorzystywana bywa do formowania bonsai.

UWAGI: Owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i bardzo kwaśne (nazywane bywają nawet polską cytryną). Są jednak bardzo aromatyczne i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur; także na kompot.

Roślina lecznicza: Stosuje się tylko w postaci nierozdrobnionej jako środek przeczyszczający, a także zewnętrznie jako przeciwzapalny.


Copyright © 2014 Kris1304