Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Cechą charakterystyczną tego gatunku platana jest duża odporność na przesadzanie i przycinanie. Przy zachowaniu podstawowych zasad, przesadzane mogą być bez obawy nawet kilkunastoletnie drzewa.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / SREBRNIKOWCE / PLATANOWATE / PLATAN

Platan klonolistny
(Platanus × hispanica Munchh.)

Rozmieszczenie geograficzne

Roślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L., pochodzącym z Europy południowo-wschodniej i platanem zachodnim P. occidentalis L., pochodzącym z Ameryki Północnej.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

platan klonolistny

Wyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, przeważnie bardzo rozłożystych (czasem poziomo rozpostartych) konarach, jedno z najbardziej rozłożystych drzew na świecie.

platan klonolistny

 

Kora, pędy

Korowina szaropopielata łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne seledynowożółtawe ślady o dość gładkiej fakturze. Pień niski (jeśli nie okrzesywany), często od ziemi tworzy kilka równorzędnych konarów.

platan klonolistny

 

 

Liście

Ustawione skrętolegle o dł. 12-25 cm i prawie takiej samej szerokości, 3-5-klapowe (rzadko niewyraźnie 7-klapowe) o nasadzie ściętej lub słabo sercowatej. Klapy płytko i rzadko ząbkowane. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty lub żółtopomarańczowy.

platan klonolistny

 

Kwiaty

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w oddzielne kwiatostany mające postać kulistych główek zwisających po 2 (rzadziej po 1 lub 3) na długich szypułkach. Kwiatostany męskie niepozorne, żółtawe, po przekwitnięciu rozpadają się. Kwiatostany żeńskie większe od męskich - o średnicy do 2cm, różowo-czerwone. Pojedyncze kwiaty bardzo drobne i niepozorne, posiadają łuskowaty okwiat.
Okres kwitnienia:  kwiecień - maj.

platan klonolistny

Owoce

Owłosione orzeszki, zebrane w gęste, główkowate owocostany 2 cm średnicy na długich szypułkach. Rozpadają się późną jesienią lub zimą.

platan klonolistny

 

Korzeń

System korzeniowy sercowaty, z głębokim, gęsto rozgałęzionym korzeniem głównym i grubymi, rosnącymi płytko pod powierzchnią ziemi korzeniami bocznymi. Korzenie wrażliwe na zalanie.

Siedlisko

Gatunek wymagający świeżych i głębokich gleb o odpowiedniej wilgotności i dużej przepuszczalności, ciepło- i światłolubny, bardzo odporny na zanieczyszczenia środowiska.


Copyright © 2013 Kris1304