Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża

Róża alpejska
(Rosa pendulina L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje pospolicie na wielu obszarach Europy, rośnie spontanicznie głównie w Alpach, na wysokościach do 2600 m n.p.m. W Polsce występuje w Bieszczadach, w Sudetach i w Tatrach. Poza tym pojedyncze stanowiska na niżu.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

róża

Krzew o wzniesionych pędach, wysokości do 2 m.

Kora, pędy

róża

Łodyga prawie pozbawiona kolców, igiełkowate kolce występują tylko na tegorocznych pędach płonych i łatwo odpadają. Pędy zabarwione często na kolor czerwony.

Liście

Nieparzysto-pierzaste. Cienkie, nagie lub owłosione, czasami gruczołowate, 7-11 listkowe. Listki podwójnie piłkowane, jajowate lub podługowate. Są nagie lub owłosione, czasami także ogruczolone. Na spodniej stronie są jaśniejsze.

róża

Kwiaty

Kwiaty pięciopłatkowe, różowe lub czerwone, pojedyncze, wyrastające na długich szypułkach. Szypułki te są nagie, lub pokryte trzoneczkowatymi gruczołkami. Łopatkowatego kształtu działki kielicha całobrzegie i wzniesione, po przekwitnięciu nie opadają. Słupek z wolnymi szyjkami, kilka razy krótszymi od zewnętrznych pręcików, znamiona słupka wełniste. Miodniki zrośnięte we wzniesiony pierścień. Dno kwiatowe wydłużone, ku górze zwężające się szyjkowato, po dojrzeniu czerwone.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

róża

Owoce

Czerwone tzw. owoce pozorne. Wewnątrz zawieraja orzeszki z nasionami. Najczęściej podługowate, ku górze zwężone.

Siedlisko

Rośnie w kosówce, nad potokami, w świetlistych lasach. Roślina górska. W Tatrach sięga od dolnego regla do piętra kosówki (1800 m n.p.m.), przy czym główny obszar jej występowania stanowi piętro kosówki.

Uwagi: Tworzy liczne mieszańce.


Copyright © 2013 Kris1304