Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża

Róża gęstokolczasta
(Rosa pimpinellifolia L.)

Synonimy: Rosa spinosissima L.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Pochodzi z Europy i Azji Północnej (Syberia). Jest uprawiany jako roślina ozdobna, ale rośnie też dziko jako agriofit prawie w całej Europie, także na terenie Polski. Na południu Polski występuje częściej.
Antropofit zadomowiony.

Pokrój

Niski krzew o wysokości do 1 m, przeważnie rośnie kępami, gdyż wytwarza liczne i długie rozłogi, z których wybijają nowe pędy.

Kora, pędy

Roślina wybitnie kolczasta. Pędy proste, dość grube, bardzo gęsto pokryte prostymi, szczeciniastymi i niejednakowej grubości kolcami.

Liście

Na długich ogonkach, złożone z 7-11 jajowato-eliptycznych, drobno ząbkowanych listków. Przeważnie nagie listki są na spodniej stronie jaśniejsze.

Kwiaty

Przeważnie pojedyncze i na dość długich szypułkach. Szypułki te są nagie, lub pokryte gruczołkami na trzoneczkach. Działki kielicha są trwałe, krótsze od płatków korony, całobrzegie (czasami tylko zewnętrzne działki mają nieliczne i małe łatki). Po przekwitnięciu kwiatów pozostają wzniesione do góry. Kwiaty pięciopłatkowe, biało-kremowe lub różowe. Gęsto owłosione, niezrośnięte szyjki słupka tworzą dużą, siedzącą główkę.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

Owoce

Kuliste, początkowo czerwone, z czasem brązowieją i dochodzą do koloru prawie czarnego. Wewnątrz owłosione orzeszki zawierające nasiona.

Siedlisko

Suche i kamieniste zbocza.

Roślina lecznicza.

Owoce są niezwykle bogatym źródłem witaminy C - zawierają jej dziesięciokrotnie więcej niż porzeczka czarna.


Copyright © 2014 Kris1304