Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża

Róża pomarszczona
(Rosa rugosa Thunb.)

Inne nazwy: róża fałdzistolistna, róża japońska.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Pochodzi ze wschodniej Azji. Sprowadzona została do Europy przez ogrodników i rozprzestrzeniła się w środowisku naturalnym jako uciekinier z upraw (agriofit). Obecnie występuje prawie w całej Europie, także na terenie Polski.
Antropofit zadomowiony.

Pokrój

Krzew z licznymi pędami o wysokości do 1,5 m (rzadko do 2 m) wyrastającymi z kłączy. Z powodu licznych odrośli klony tej róży tworzą gęste i rozległe zarośla. Pojedyncze, silnie rozrośnięte osobniki mogą utworzyć zwartą pokrywę na powierzchni nawet do kilku hektarów.

Kora, pędy

Pędy wzniesione prosto lub łukowato wygięte, silnie rozgałęzione. Za młodu są omszone, dorosłe okryte są gęsto kolcami. Kolce są proste i bardzo różnej wielkości od masywnych po drobne szczecinki. Największe kolce są zwykle omszone u nasady. Kora na pędach jest jasnożółtobrązowa.

Liście

Nieparzysto-pierzaste. Złożone z 5-9 skórzastych listków o podobnych rozmiarach - szerokości 1,5 do 3 cm i długości od 2 do 5 cm, szerokoeliptycznych, na szczycie zaostrzonych, u nasady szeroko zbiegających lub zaokrąglonych. Z wierzchu są ciemnozielone, pomarszczone, nagie i lśniące, pod spodem są szaro-zielone, owłosione i ogruczolone. Brzeg liścia piłkowany, nieco podwinięty. Ogonek wraz z osią liścia jest gęsto owłosiony i pokryty nierównej długości kolcami. Przylistki szeroko owalne.

Kwiaty

Pojedyncze lub skupione po kilka razem, o średnicy od 6 do 10 cm. Są pachnące, ale pozbawione miodników. Działki kielicha w liczbie 5, o długości 2-3 cm, całobrzegie, rozszerzające się na końcach, przylegająco owłosione, szczecinkowate i gruczołowate, trwałe, na owocu wzniesione. Płatki purpurowo-różowe, rzadko białe. Pręciki w liczbie 200 do 250, słupków ponad 100. Szyjki słupków są owłosione i zwieńczone okazałym zniamieniem.
Okres kwitnienia:  Maj - czerwiec.

Owoce

Niełupki owalne i kanciaste o długości 4-6 mm i nieco ponad 2 mm szerokości. Owocnia otaczająca nasiono jest twarda - zdrewniała. Pojedynczy owoc ma masę 6,6 mg.Początkowo jasnozielone i pomarańczowe, dojrzałe czerwone.

Siedlisko

Uprawiana jako roślina ozdobna, często ucieka z upraw.


Copyright © 2013 Kris1304