Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża

Róża rdzawa
(Rosa rubiginosa L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu (Iran, Irak, Turcja), rozprzestrzeniła się także w Australii i Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, a nawet w Ameryce Południowej i Afryce. W Polsce jest dość pospolita.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

róża

Krzew wysokości do około 2 m, rośnie wolno i ma pokrój zwarty.

Kora, pędy

róża

Pokryta kolcami. Kolce szare, hakowato zgięte, gęste; pędy krótkie. Oprócz nich występują także drobne igiełki i szczecinki.

Liście

Nieparzysto-pierzaste, zwykle 7 - listkowe. Listki małe, szerokojajowate z zaokrągloną nasadą, błyszczące, ciemnozielone, mają na dolnej stronie gruczołkowate włoski wydzielające zapach jabłecznika. Są drobne, z obu stron zielone i nagie, lub rzadko owłosione. Brzegi listków podwójnie ząbkowane, ząbki szerokie i ogruczolone.

róża

Kwiaty

Pojedyncze, lub zebrane w wielokwiatowe kwiatostany. Szypułki pokryte gruczołkami na trzoneczkach, często także szczecinkami. Kwiaty pięciopłatkowe, ciemnoróżowe, pojedyncze, osadzone są po jednym lub po 3 do 5 krótkich szypułkach. Działki kielicha pierzaste, po przekwitnieniu wzniesione do góry albo odstające na bok. Szyjki słupka gęsto owłosione, płatki korony drobne.
Okres kwitnienia:  Czerwiec.

Owoce

róża

Jajowate, małe, czerwone.

Siedlisko

Skraje lasów, zarośla, miedze, zbocza.

UWAGI: Tworzy liczne mieszańce.


Copyright © 2014 Kris1304