Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża

Róża sina
(Rosa dumalis Bechst.)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Występują prawie w całej Europie, także na terenie Polski jest dość pospolita.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

róża

Gęsty krzew o wysokości do 2 m.

Kora, pędy

róża

Gałązki nieco sinonabiegłe z silnie hakowato zagiętymi kolcami.

Liście

Złożone z 5-7 jajowato-eliptycznych listków. Listki są duże, szerokojajowate (czasami prawie okrągłe), nieco sino nabiegłe, krótko zaostrzone, o brzegach głęboko pojedynczo lub podwójnie ząbkowanych, przy czym ząbki są długie, wąskie i zwrócone nieco do przodu. Spodnia strona listków bez gruczołów.

Kwiaty

róża róża

Wyrastają na szypułkach znacznie krótszych od podsadek, są pięciopłatkowe, pojedyncze, różowe. Szyjki słupków główkowate, duże i wełnisto owłosione. Działki kielicha sa silnie pierzastosieczne, po przekwitnieniu odginają się w dół i wcześnie odpadają.
róża Okres kwitnienia:  Czerwiec.

Owoce

Duży, czerwony tzw. owoc pozorny.

 

Siedlisko

Miedze, przydroża, skraje lasów, zarośla.

róża róża

UWAGI: Gatunek zmienny morfologicznie, wyróżnia się w jego obrębie kilka podgatunków, albo tzw. gatunków drobnych.

róża

 

Roślina lecznicza: Surowcem są dojrzałe owoce. Zawierają oprócz ogromnej ilości witaminy C garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry, pektyny. Owoce są niezwykle bogatym źródłem witaminy C - zawierają jej dziesięciokrotnie więcej, niż porzeczka czarna. Już 1-3 jej owoce w zupełności wystarczą do pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka na tę witaminę. Naturalna witamina zawarta w owocach jest przy tym trzykrotnie bardziej skuteczna od witaminy syntetycznej w tabletkach.


Copyright © 2014 Kris1304