Wielki atlas roślin Polski
OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / RÓŻOWATE / Róża
Róża sina
(Rosa dumalis Bechst.)
Rozmieszczenie geograficzne
Występuje pospolicie na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Występują prawie w całej Europie, także na terenie Polski jest dość pospolita.
Gatunek rodzimy.
Pokrój
Gęsty krzew o wysokości do 2 m.
Kora, pędy
Gałązki nieco sinonabiegłe z silnie hakowato zagiętymi kolcami.
Liście
Złożone z 5-7 jajowato-eliptycznych listków. Listki są duże, szerokojajowate (czasami prawie okrągłe), nieco sino nabiegłe, krótko zaostrzone, o brzegach głęboko pojedynczo lub podwójnie ząbkowanych, przy czym ząbki są długie, wąskie i zwrócone nieco do przodu. Spodnia strona listków bez gruczołów.
Kwiaty
Wyrastają na szypułkach znacznie krótszych od podsadek, są pięciopłatkowe, pojedyncze, różowe. Szyjki słupków główkowate, duże i wełnisto owłosione. Działki kielicha sa silnie pierzastosieczne, po przekwitnieniu odginają się w dół i wcześnie odpadają.
Okres kwitnienia: Czerwiec.
Owoce
Duży, czerwony tzw. owoc pozorny.
Siedlisko
Miedze, przydroża, skraje lasów, zarośla.
UWAGI: Gatunek zmienny morfologicznie, wyróżnia się w jego obrębie kilka podgatunków, albo tzw. gatunków drobnych.
Roślina lecznicza: Surowcem są dojrzałe owoce. Zawierają oprócz ogromnej ilości witaminy C garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry, pektyny. Owoce są niezwykle bogatym źródłem witaminy C - zawierają jej dziesięciokrotnie więcej, niż porzeczka czarna. Już 1-3 jej owoce w zupełności wystarczą do pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka na tę witaminę. Naturalna witamina zawarta w owocach jest przy tym trzykrotnie bardziej skuteczna od witaminy syntetycznej w tabletkach.