Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / Sosna /

Sosna limba
(Pinus cembra L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Sosna limba występuje na obszarze Alp, Tatr i Karpat Wschodnich na terenie państw: Austria, Francja, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy. W Polsce w stanie dzikim występuje tylko w Tatrach, gdzie rośnie pojedynczo wśród kosodrzewiny w reglu górnym oraz na górnej granicy lasu.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

sosna limba

Korona drzewa regularna i gęsta, początkowo stożkowata, z wiekiem staje się cylindryczna. Konary sięgają czasem do ziemi. Osiąga średnio 20 m wysokości, oraz 1,5 m średnicy. Pień często powykrzywiany. Drzewo wolno rosnące.

Kora

U młodych drzew kora jest gładka, szarozielona, z wiekiem ciemnieje i pęka. Młode gałązki rdzawo owłosione, z czasem łysieją.

sosna limba

Liście

Sztywne szpilki zebrane w pęczki po 5 na krótkopędach, ciemnozielone lub sinozielone, z delikatnie ząbkowanym brzegiem, gęsto osadzone na gałązkach. Długość 6-9 cm.


Kwiaty

sosna limba

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki z kwiatostanami kwiatów zredukowanymi do pręcików (żółtymi), są osadzone w dolnej części rocznych pędów. Szyszki żeńskie początkowo sinozielone są osadzone pionowo na krótkich szypułkach. Okres kwitnienia: czerwiec - lipiec.

 

Szyszki

Dojrzałe szyszki brązowe, jajowate, o długości 5-8 cm. Tarczki łusek nasiennych szerokie, półkoliste, z wyrostkiem na brzegu. Nasiona duże, bez skrzydełek, grubościenne.

Na terenie Polski podlega ścisłej ochronie.


Copyright © 2014 Kris1304