Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / Sosna /

Sosna wejmutka
(Pinus strobus L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Sosna wejmutka -zwana też sosną amerykańską- występuje na północnych i wschodnich obszarach Ameryki Północnej (Kanada, USA). W Polsce uprawiana, spotykana w lasach i parkach.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

sosna wejmutka

Pokrój dość smukły, początkowo stożkowaty, później spłaszczony, bardziej nieregularny. Korona luźna, gałęzie w regularnych okółkach, odchodzą od pnia prawie pod kątem prostym. Pień osiąga wysokość 30-60 m, w Europie do 25 m. Średnica pnia 100-150 cm.
sosna wejmutka

Kora

Kora spękana, ciemnoszara, z wiekiem grubieje i ciemnieje.

Liście

Igły zebrane po 5 na krótkopędzie, niebieskozielone, długości 6-10 cm, szerokości 0,7-1 mm, giętkie i cienkie, z opadającą pochewką liściową.


Kwiaty

sosna wejmutka

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Szyszki męskie walcowate, żółte, długości 10-15 mm, wyrastają w grupach u nasady młodych pędów, najczęściej na dolnych gałęziach, wykształcają się od jednego do kilku tygodni wcześniej niż żeńskie na tym samym drzewie. Szyszki żeńskie wyrastają na szczytach pędów, w górnej części korony, są sztywne i zaokrąglone, zielone.
Okres kwitnienia: maj - lipiec.

 

Szyszki

Dojrzałe szyszki żeńskie są brązowe, cylindryczne i zwisające, długości 8-20 cm. Łuski giętkie z kolistymi wypustkami na końcach, zwykle pokryte żywicą. Nasiona długości 5-6 mm, opatrzone skrzydełkiem.


Copyright © 2013 Kris1304