Powrót

 

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / WRZOSOWCE / HERBATOWATE / STEWARCJA /

Stewarcja japońska
(Stewartia pseudocamellia L.)

Inne nazwy: Stewarcja kameliowata.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w naturalnie w ciepłych i chłodniejszych, wilgotnych lasach centralnej i południowej Japonii (wyspy Honsiu, Kiusiu, Sikoku) oraz w Korei Południowej.
Gatunek obcy.

Pokrój

stewarcja

Małe drzewo, lub duży krzew wysokości do 6 metrów (w swojej ojczyźnie osiąga nawet 18 m). Młode rośliny są wyprostowane, a starsze posiadają parasolowatą i nieregularną koronę.

Kora, pędy

stewarcja

Łodygi są lekko wzniesione i delikatne. Kora na pniu i gałęziach jest czerwonawa. Łuszcząc się - odkrywa żółte, cynamonowe, lub czerwone partie kory. Drzewka stewarcji kameliowatej są najczęściej wielopniowe.

stewarcja

 

Liście

Sezonowe, eliptyczne do odwrotnie jajowatoeliptycznych, barwy zielonej. Na gałęziach ustawione skrętolegle. Jesienią przebarwiające się na wspaniałe kolory (czerwony, purpurowy i amarantowy).

 

stewarcja

 

Kwiaty

stewarcja

Pojedyncze i miseczkowate, dosyć duże (średnica kwiatu wynosi 5 - 6 cm), barwy białej. Nitki pręcikowe białe. Pylniki jaskrawopomarańczowe. Kwiaty mają trwałość tylko 3 dni, ale rozkwitają się masowo, więc kwitnienie trwa długo.
Okres kwitnienia:  lipiec - sierpień.

 

Owoce

Torebki, najczęściej drewniejące, pięciokanciaste i otwierające się pięcioklapowo.

stewarcja stewarcja

 

 

Korzeń

System korzeniowy delikatny i wrażliwy, położony blisko powierzchni.

stewarcja

 

 

Siedlisko: Stewarcję kameliowatą można spotkać w podszyciu prześwietlonych, chłodnych i wilgotnych lasów. Roślina ozdobna, uprawiana w małych ogrodach i dużych parkach.


Copyright © 2014 Kris1304