Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Owoce są bardzo kwaśne i po namoczeniu w wodzie dają przyjemny, kwaskowaty napój zwany lemoniadą indiańską.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MYDLEŃCOWCE / NANERCZOWATE / SUMAK

Sumak octowiec
(Rhus typhina L.)

Inne nazwy: sumak odurzający.

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Ameryki Północnej, rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza rodzimym obszarem występowania. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

sumak octowiec

Krzew lub niskopienne drzewo. Korona parasolowata, na niedużej wysokości.

Kora, pędy

sumak octowiec

Pędy grube, gęsto pokryte brunatnymi włoskami, z dużym rdzeniem. Roślina wytwarza sok mleczny, który wydziela się po przecięciu gałęzi.

Liście

sumak octowiec

Nieparzystopierzaste, złożone z 11-13 lancetowatych i drobnoząbkowanych listków. Mają długość do 50 cm. Jesienią liście przybierają kolor szkarłatny, pomarańczowy i żółty. Nerwacja: pierzasta.

Kwiaty

Roślina dwupienna. Kwiaty drobne, małe, zebrane na końcach pędów w stożkowe, gęste wiechy długości do 20 cm, przypominające swoim wyglądem kolby. Kwiatostany męskie i żeńskie są podobne do siebie, męskie są nieco bardziej ozdobne.
Okres kwitnienia:  czerwiec - lipiec.

sumak octowiec

Owoce

Drobne pestkowce, owłosione, zebrane w zbite, amarantowe owocostany o bardzo kwaśnym smaku, od którego pochodzi gatunkowa nazwa rośliny.

sumak octowiec

Korzeń

System korzeniowy rozległy, ale płytki, silne wichury czasami wywracają drzewko.

Siedlisko

Sadzony w parkach, ogrodach przydomowych, w alejach. Jego walorami dekoracyjnymi są ładny pokrój i piękne liście. Jesienią przebarwiają się na intensywne kolory i po przebarwieniu długo utrzymują się na drzewie stanowiąc o dużych walorach dekoracyjnych tej rośliny jesienią. Szczególnie ozdobne są okazy żeńskie, które wytwarzają intensywnie czerwone duże owocostany, które przez całą zimę zdobią drzewo. Gatunek jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jest odporny na szkodniki i choroby. Wymaga stanowiska słonecznego. Nie wymaga przycinania korony, należy natomiast usuwać odrosty korzeniowe. Jest odporny na mróz.

sumak octowiec

Uwagi:

Odmiana łacińska posiada bardziej ozdobne liście. Zobacz: sumak octowiec odm. strzępolistna.

 


Copyright © 2014 Kris1304