Powrót

 

 

 

 

Ciekawostki

Świerk kłujący żyje nieco dłużej niż pospolity.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE / SOSNOWATE / Świerk /

Świerk kłujący
(Picea pungens Engelm.)

Inne nazwy: świerk srebrny.

Rozmieszczenie geograficzne

Świerk kłujący pochodzi z Gór Skalistych w zachodniej części Ameryki Północnej. Sprowadzony po raz pierwszy do Europy pod koniec XIX w. Wyhodowano odmiany sadzone w parkach, ogrodach a także formy karłowate nadające się do uprawy w donicach. Ceniony w ogrodnictwie, szczególnie za dużą odporność na zanieczyszczenia środowiska.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

świerk kłujący

Korona stożkowata, zazwyczaj bardzo gęsta. Starsze drzewa smukłe. Osiąga wysokość do średnio 30 m, w warunkach naturalnych wyjątkowo do 46 m. Średnica pnia do 1,5 m.

Kora, pędy

świerk pospolity

Kora cienka i popękana, szarobrązowa, u starszych drzew brunatnoszara.

Liście

Igły długości 1,5-3 cm, ostro zakończone, o czworokątnym przekroju, niebieskozielone lub niebieskoszare. Ułożone promieniście dookoła pędów, są nieco dłuższe (2-3cm) i ostrzej zakończone niż u świerka pospolitego, a przez to jeszcze bardziej kłujące.

Kwiaty

Gatunek jednopienny. Kwiaty żeńskie szyszeczkowate i zielonkawe, osadzone pionowo na końcach pędów. Kwiaty męskie długości do 3 cm, podłużne, o żółtawym zabarwieniu.

świerk kłujący

 

Szyszki

Zwisające, jasnobrązowe, długości 4-7 cm. Łuski szerokie u podstawy, zwężają się ku końcowi. Są mniejsze i mają bardziej odstające łuski nasienne niż rodzimy świerk pospolity.

Korzeń

System korzeniowy jest stosunkowo głęboki.


Copyright © 2013 Kris1304