Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Samorzutnie krzyżuje się z wiązem górskim tworząc mieszańca zwanego wiązem holenderskim.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCE / WIĄZOWATE / Wiąz

Wiąz pospolity
(Ulmus minor Mill.)

Inne nazwy: wiąz polny.

Rozmieszczenie geograficzne

Rodzime obszary jego występowania to: Europa, Azja Zachodnia i Kaukaz, Afryka Północna (Algeria, Maroko, Tunezja) i Wyspy Kanaryjskie.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

wiąz

Drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości do około 30 metrów. Korona wielopostaciowa - u formy typowej zwykle wysoko sklepiona, ale przy tym wąska. Konary stosunkowo krótkie, mocne, odstające prawie poziomo. Gałęzie na nich raczej niejednolite; boczne niekiedy przygięte i wiszące.

Kora, pędy

Kora brunatno szara, z długimi dość głębokimi bruzdami i wygrabionymi listwami. Pędy cienkie, gładkie, lekko błyszczące, brunatno czerwone lub ciemnoczerwone.

Liście

wiąz

Pączki owalne, spiczaste i tylko na szczycie nieco owłosione, poza tym błyszczące, czerwonobrunatne. Liście o długości 6-10 cm i szerokości 5-8 cm, przybierają rozmaite, zmienne kształty, choć przeważnie są odwrotnie jajowate lub podłużne, z wydłużonym wąskim wierzchołkiem i uderzająco skośną, asymetryczną nasadą liścia. Brzeg liścia jest niewyraźnie podwójnie piłkowany albo karbowany, z małymi, skierowanymi ku szczytowi ząbkami. Górna powierzchnia liścia zwykle błyszcząca i ciemnozielona, a dolna - jaśniejsza i z wyraźnymi, pęczkami aksamitnych włosków w kątach większych nerwów, a poza tym naga. W odróżnieniu od wiązu szypułkowego, nerwy wiązu polnego są rozwidlone w obu częściach blaszki (najwyraźniej w środkowym obszarze).

Kwiaty

Zebrane w gęste pęczki, na króciutkich szypułkach. Pręcików 4-5 z rudymi pylnikami, znamiona białe.
Okres kwitnienia:  Marzec - kwiecień.

Owoce

Odwrotnie jajowate lub podłużne skrzydlaki; orzeszek wyraźnie powyżej środka.

Siedlisko

Lasy, brzegi rzek, aluwia. Jest gatunkiem ciepłolubnym. Występuje na całym niżu, w górach Europy sięga do 500 m n.p.m.


Copyright © 2013 Kris1304