Wielki atlas roślin Polski
OKRYTONASIENNE / MALPIGIOWCE / WIERZBOWATE / Wierzba
Wierzba pięciopręcikowa
(Salix pentandra L.)
Rozmieszczenie geograficzne
Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest jednym z bardziej pospolitych drzew.
Gatunek rodzimy.
Pokrój
Krzew lub małe drzewo o gęstym, kulistym pokroju. Osiąga wysokość do 20 m.
Kora, pędy
Młode gałązki czerwonobrunatne, starsze gałęzie i pień ciemnoszare. Pędy skrócone nigdy nie wyrastają. Pączki co 3-4 cm, nieco odstające, nagie i silnie połyskujące.
Liście
Lancetowate lub jajowato-eliptyczne o długości ok. 12 cm, szerokości 3-4 cm, gęsto rozmieszczone na pędach. Na górnej stronie ciemnozielone i silnie połyskujące. Od spodu mają barwę błękitno-szarą. Są grube, podobne do liści wierzby migdałowej (która ma bardziej matowe liście) oraz wawrzynu szlachetnego. Brzegi liścia drobno ząbkowane, również na górnej powierzchni ogonka liściowego liczne gruczołki. Przylistki odpadają bardzo wcześnie, tak, że zwykle nie obserwuje się ich na krzewie.
Kwiaty
Roślina dwupienna. Kwiatostany męskie i żeńskie, zwane kotkami, osadzone są na krótkich szypułkach. Złocistożółte męskie kwiatostany o długości trzykrotnie większej od szerokości i dwubarwnych przysadkach. Kwiaty męskie mają 5-8 owłosionych u nasady pręcików i dwa gruczoły miodnikowe. Kwiatostany żeńskie o długości 3-6 cm na szypułkach pokrytych gęsto ząbkowanymi listkami. Ich nagie na szczycie i owłosione w nasadzie przysadki są nietrwale i odpadają przed dojrzewaniem owoców.
Okres kwitnienia: maj - czerwiec.
Owoce
Torebka zawierająca bardzo drobne nasiona z licznymi włoskami.
Siedlisko
Rośnie na wilgotnych łąkach, rozlewiskach rzecznych, bagnach, torfowiskach.