Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MALPIGIOWCE / WIERZBOWATE / Wierzba

Wierzba pięciopręcikowa
(Salix pentandra L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Europie i Azji. W Polsce jest jednym z bardziej pospolitych drzew.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

Krzew lub małe drzewo o gęstym, kulistym pokroju. Osiąga wysokość do 20 m.

Kora, pędy

Młode gałązki czerwonobrunatne, starsze gałęzie i pień ciemnoszare. Pędy skrócone nigdy nie wyrastają. Pączki co 3-4 cm, nieco odstające, nagie i silnie połyskujące.

Liście

Lancetowate lub jajowato-eliptyczne o długości ok. 12 cm, szerokości 3-4 cm, gęsto rozmieszczone na pędach. Na górnej stronie ciemnozielone i silnie połyskujące. Od spodu mają barwę błękitno-szarą. Są grube, podobne do liści wierzby migdałowej (która ma bardziej matowe liście) oraz wawrzynu szlachetnego. Brzegi liścia drobno ząbkowane, również na górnej powierzchni ogonka liściowego liczne gruczołki. Przylistki odpadają bardzo wcześnie, tak, że zwykle nie obserwuje się ich na krzewie.

Kwiaty

Roślina dwupienna. Kwiatostany męskie i żeńskie, zwane kotkami, osadzone są na krótkich szypułkach. Złocistożółte męskie kwiatostany o długości trzykrotnie większej od szerokości i dwubarwnych przysadkach. Kwiaty męskie mają 5-8 owłosionych u nasady pręcików i dwa gruczoły miodnikowe. Kwiatostany żeńskie o długości 3-6 cm na szypułkach pokrytych gęsto ząbkowanymi listkami. Ich nagie na szczycie i owłosione w nasadzie przysadki są nietrwale i odpadają przed dojrzewaniem owoców.
Okres kwitnienia:  maj - czerwiec.

Owoce

Torebka zawierająca bardzo drobne nasiona z licznymi włoskami.

Siedlisko

Rośnie na wilgotnych łąkach, rozlewiskach rzecznych, bagnach, torfowiskach.

 


Copyright © 2013 Kris1304