Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MALPIGIOWCE / WIERZBOWATE / Wierzba

Wierzba płożąca
(Salix repens L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Azji i Europie. W Polsce roślina rzadka. Uprawiana jako roślina ozdobna.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

wierzba

Mały, płożący się krzew wysokości do 50 - 100 cm.

 

Kora, pędy

Brązowe gałęzie płożące się i podnoszące na końcach. Pączki oraz młode pędy całe silnie owłosione. Pączki ostro zakończone.

wierzba

Liście

Eliptycznojajowate, o długości 2,5 cm i 1 cm szerokości. Są skórzaste i obustronnie gęsto srebrzyście owłosione. Z obu stron mają srebrzysty kolor, szczególnie intensywny na spodniej stronie. Mają zaokrąglone wierzchołki, gładkie brzegi i 5-8 par nerwów bocznych (słabo widocznych). Przy wysychaniu nie czernieją. Ich uszkowate przylistki długo utrzymują się.

Kwiaty

Roślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kotki o dwubarwnych przysadkach - górą czarniawych, dołem jasnych. Kotki żeńskie wyrastają na szypułkach, mają jajowato-podługowaty kształt i długość 2 cm. Ich owłosione słupki o czerwonych znamionach osadzone są na słupku. Kotki męskie również mają dwubarwne przysadki. Ich kwiaty z jednym miodnikiem mają pręciki u nasady owłosione, o wolnych nitkach i pylnikach początkowo czerwonych, w czasie dojrzewania żółtych, a po przekwitnięciu brunatnych.
wierzba Okres kwitnienia:  kwiecień - maj.

Owoce

Torebka o klapach spiralnie odwiniętych na zewnątrz.

Siedlisko

Wilgotne łąki, torfowiska, wrzosowiska. Uprawiana również jako roślina ozdobna, szczególnie polecana jako roślina okrywowa, czasami szczepiona na pniu.

 


Copyright © 2013 Kris1304