Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MALPIGIOWCE / WIERZBOWATE / Wierzba

Wierzba purpurowa
(Salix purpurea L.)

Inne nazwy: wierzba czerwona, wierzba szpagatówka, wiklina.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Azji (w Mongolii), Afryce Północnej (Algeria, Maroko, Tunezja) i w całej niemal Europie. Pospolita na całym niżu Polski. Często uprawiana.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

Krzew o kulistej koronie, osiągający wysokość do 3 m.

Kora, pędy

Pędy wyprostowane, cienkie, błyszczące i bardzo elastyczne. Wyrastają gęsto i zabarwione są na purpurowoczerwono, tylko starsze gałęzie są szarozielone (są podobne do pędów wierzby wawrzynkowej). Jej pędy są gorzkie, ponieważ zawierają kwas salicylowy. Wskutek tego nie są zjadane przez zwierzęta. wierzba purpurowa

Liście

Odwrotnie lancetowate, matowe, na górnej stronie ciemnozielone, na spodniej o sinozielonym kolorze. Są podobne do liści wierzby kruchej. Mają długość do 12 cm i ustawione są na pędzie najczęściej skrętolegle, ale występują też liście ustawione naprzeciwlegle, co wśród wierzb jest cechą charakterystyczną wyłącznie dla tego gatunku. Powyżej połowy są piłkowane. Młode listki są owłosione, lecz szybko stają się nagie.

Kwiaty

Jest rośliną dwupienną. Żeńskie i męskie kotki o długości 2 cm, są siedzące. Kotki męskie są krótsze. Nitki ich pręcików o czerwonych lub czarnych pylnikach są zrośnięte. Słupki w kwiatostanach żeńskich są siedzące, owłosione o krótkich i grubych znamionach. wierzba purpurowa
Okres kwitnienia:  marzec - czerwiec.

Owoce

Torebka z licznymi i drobnymi nasionami.

Siedlisko

Rośnie głównie w dolinach rzek, potoków, nad stawami, na mokrych łąkach.

Roślina lecznicza

Surowiec zielarski: kora zawiera flawonoidy, kwasy organiczne oraz glikozydy. Najważniejszym z nich jest glikozyd fenolowy - salicyna.


Copyright © 2013 Kris1304