Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / RÓŻOWCEE / RÓŻOWATE / Wiśnia

Wiśnia piłkowana
(Cerasus serrulata Lindl.)

Inne nazwy: wiśnia japońska.

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Chin. Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

wiśnia

Nieduże drzewo. Osiąga wysokość do 10 m i szerokość korony do 8 m (są odmiany dużo mniejsze). Na głównym pniu wytwarza kilka równorzędnych gałęzi wznoszących się do góry, które tworzą parasolowatą koronę.

wiśnia

 

Liście

Eliptyczne, pojedyncze, błyszczące, o piłkowanych brzegach. Kolor zależny od odmiany; istnieją odmiany o liściach zielonych, lub brązowoczerwonych. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.

Kwiaty

Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Wydzielają słabą, delikatną woń. Pełne, różowe, białoróżowe lub białe kwiaty (zależnie od odmiany) zebrane są w kwiatostan, po kilka lub kilkanaście kwiatów. Kwiaty o średnicy do 5 cm, przedsłupne, zapylane są przez owady.
wiśnia Okres kwitnienia:  Kwiecień - maj.

Owoce

Pestkowiec. Hodowane odmiany nie wytwarzają zazwyczaj owoców. Odmiany owocujące wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi, chętnie jednak zjadane przez ptaki.

Siedlisko

wiśnia

W Polsce jest uprawiana w kilku odmianach (gł. o różowej lub biało-różowej barwie kwiatów), jako drzewo ozdobne. Potrzebuje stanowiska słonecznego. Nie ma większych wymagań co do gleby.

 

UWAGI: Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Prunus serrulata Lindl. var. serrulata.


Copyright © 2014 Kris1304