Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Największym na świecie znanym żyjącym przedstawicielem tego gatunku jest żywotnik znad jeziora Quinault. Drzewo ma 53 m wysokości i pień o średnicy 5,94 m.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE / CYPRYSOWATE / Żywotnik

Żywotnik olbrzymi
(Thuja plicata Donn)

Inne nazwy: tuja.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w stanie dzikim w zachodniej części Ameryki Północnej, wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, od Alaski po Kalifornię. Sprowadzony do Europy w połowie XIX wieku. W Polsce sadzony w celach dekoracyjnych.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

żywotnik

Korona gęsta, zwarta, regularnie stożkowata. Samotnie rosnące drzewa zachowują gałęzie do samej ziemi. Pień prosty, osiąga wysokość 60-65 m (w Polsce w uprawie dorasta do 30-35 m). Gałęzie ułożone wachlarzowato, poziomo.

Kora

żywotnik

Kora głęboko bruzdkowana, o ciemnym, czerwonobrunatnym zabarwieniu, łuszczy się płatami.

Liście

Łuskowate, spłaszczone, ostro zakończone, jajowate, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, od spodu sinawe, z białawymi woskowymi plamkami.

Kwiaty

Drzewo jednopienne. Kwiaty męskie małe, owalne, żółte, wyrastają na końcach pędów. Kwiaty żeńskie o zielonkawym zabarwieniu, niepozorne.
Okres kwitnienia: Marzec - maj.

żywotnik

Szyszki

O długości do 1,8 cm, lekko zwisające, złożone z 8-12 skórzastych łusek różnej długości. Łuski dojrzałej szyszki rozchylają się szeroko.

Korzeń

Drzewa korzeniące się niezbyt głęboko.

Siedlisko

Drzewo leśne, rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, wilgotnych i bagnistych. W Polsce całkowicie wytrzymałe na mróz.

Roślina trująca


Copyright © 2014 Kris1304