Wielki atlas roślin Polski     

wersja 01/2013


strona główna >> kolory >> fioletowy powrót

Przenęt purpurowy

(Prenanthes purpurea)

Gatunek rodzimy.

 

przenęt purpurowy

 

przenęt purpurowy

 

przenęt

 

RODZINA: Astrowate


Łodyga pojedyncza, obła, wzniesiona, naga, lub tylko słabo owłosiona. W górnej części rozgałęzia się.


Liście dolne mają podłużnie jajowaty kształt (szerszy w górnej części liścia) i posiadają szerokie zatokowate wycięcia. Ich nasady

zbiegają w krótki ogonek. Liście środkowe i górne są nie tylko dużo mniejsze, ale mają znacznie różniący się od liści dolnych kształt;

są lancetowate lub podługowate i brzegi mają tylko nieznacznie wycięte, lub są tylko piłkowane. Są siedzące i mają sercowate nasady.

Wszystkie liście są cienkie i nagie, na dolnej stronie sinozielone.


Kwiaty drobne, zebrane w długie, walcowate koszyczki zwisające na długich szypułkach. Koszyczki te z kolei zebrane są w wiechę.

W koszyczkach tylko kilka kwiatów (przeważnie 5). Okrywa koszyczków o długości 12-13 mm i 5-7 mm średnicy i składająca się z 6-10 listków.

Jest naga i dość często podbarwiona na fioletowo. Języczkowe kwiaty przenętu mają długie płatki wystające daleko poza okrywę, wskutek

czego koszyczki bardzo przypominają swoim wyglądem pojedyncze kwiaty. Płatki kwiatów fioletowopurpurowe, puch kielichowy w postaci pojedynczych, śnieżnobiałych włosków.


SIEDLISKO: Lasy, zarośla, poręby. Roślina cieniolubna, w naturalnych warunkach nigdy nie rośnie w miejscach o pełnym nasłonecznieniu.

W górach częstszy niż na niżu.


OKRES KWITNIENIA: Lipiec - sierpień.


WYSOKOŚĆ: 50 - 120 cm

 

Cała roślina trująca.



Kris1304©2012-2013