(Xanthium strumarium)
Antropofit zadomowiony.
RODZINA: Astrowate
WYSTĘPOWANIE: Gatunek kosmopolityczny, występujący obecnie na całym niemal świecie. Rodzimy obszar jego występowania obejmował
wszystkie kontynenty półkuli północnej, ale został zawleczony i aklimatyzował się także na większości obszarów półkuli południowej.
W wielu miejscach świata stał się chwastem. W Polsce jest kenofitem. Występuje niezbyt licznie, głównie w cieplejszych rejonach kraju.
Łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, szorstko owłosiona, górą ogruczolona, bez cierni.
Liście w zarysie koliste, 3-klapowe o klapach nierówno ząbkowanych. Mają sercowatą nasadę, na spodzie są kutnerowate.
Kwiaty zebrane w koszyczki o jajowatej okrywie. Okrywa jest miękko owłosiona i pokryta nagimi i zagiętymi kolcami. Wszystkie kwiaty
rurkowate. W niektórych koszyczkach występują tylko kwiaty pręcikowe, w innych tylko słupkowe. Zebrane w krótkie kłosy
koszyczki z kwiatami pręcikowymi (męskimi) wyrastają wyżej, zawierają liczne kwiaty rurkowate i otoczone są wolną okrywą.
Koszyczki żeńskie wyrastają niżej, w kątach liści, otoczone są grubą kolczastą okrywą, nie mają okwiatu i zawierają tylko
dwa kwiaty słupkowe.
SIEDLISKO: Roślina jednoroczna. Siedliska ruderalne, przydroża, nieużytki, ogrody (chwast). Występuje tylko na słonecznych stanowiskach.
OKRES KWITNIENIA: Lipiec - październik.
WYSOKOŚĆ: 20 - 120 cm.
Roślina trująca: ziele zawiera alkaloidy, jod, garbniki i jest trujące w okresie tworzenia liści. Zwierzęta nie zjadają tej rośliny.