Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Najstarszy i najgrubszy dąb omszony w naszym kraju liczy ok. 230 lat i posiada pień o obwodzie 1.90m. Drzewo to rośnie w Bielinku nad Odrą. Mierzy ono 13.5m wysokości.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / BUKOWCE / BUKOWATE / Dąb /

Dąb omszony
(Quercus pubescens Willd.)

Rozmieszczenie geograficzne

Jest drzewem ciepłolubnym, występuje w zachodniej i południowej Europie, a także w Azji Mniejszej. Pospolity gatunek w obszarze śródziemnomorskim. W Polsce występuje na izolowanym stanowisku w rezerwacie Bielinek nad dolną Odrą, daleko na północ od północnej granicy zwartego zasięgu.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

Drzewo osiągające do 25 m wysokości, albo duży krzew mający wiele pni. Korona jest nieregularna, nisko osadzona.

Kora, pędy

Kora pnia i gałęzi jest szarobrązowa do czarnobrązowej, podzielona na kanciaste płytki. Młode gałązki i pączki owłosione gwiazdkowatymi włoskami.

Liście

Ustawione skrętolegle, długości 6-12 cm, ogonek długości 1,2-1,5 cm. Od spodu są obficie, szaro owłosione, z wiekiem nieco łysieją. Blaszka liściowa owalna o nieregularnych, zatokowych wcięciach. Najważniejszym wyróżnikiem dębu omszonego jest wyraźne i trwałe owłosiene spodniej strony blaszki liściowej. Blaszka ta posiada ponadto nieregularne i zwykle tępe klapy o różnej głębokości, na których czasami występują "subklapy". Na uwagę zasługuje dłuższy niż u dębu szypułkowego ogonek liściowy.

Kwiaty

Kwiaty męskie zebrane w długie, zwisające kotki, żeńskie siedzące, osadzone na krótkich szypułkach w grupach po 2-5.
Okres kwitnienia:  Kwiecień - maj.

Owoce

Żołędzie krótkoszypułkowe, błyszczące, jasnobrązowe. Dojrzałe mają owalny kształt, miseczki złożone ze ściśle przylegających łusek i puszysto owłosione. Są mniejsze, niż u dębu szypułkowego.

Siedlisko

Drzewo preferuje w pełni nasłonecznione, ciepłe i suche miejsca (nie znosi cienia i jest wrażliwe na mróz!) oraz suche i wapienne gleby. Rośnie często w ekstremalnym środowisku, gdzie pomimo niskiej konkurencyjności potrafi się skutecznie rozprzestrzeniać.

W Polsce gotunek pod ścisłą ochroną.


Copyright © 2013 Kris1304