Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MYDLEŃCOWCE / KASZTANOWCOWATE / Kasztanowiec

Kasztanowiec drobnokwiatowy
(Aesculus parviflora Walt.)

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Ameryki Północnej (stany: Alabama, Georgia, Karolina Południowa). W Anglii zaczęto go uprawiać od 1785 jako roślinę ozdobną, w Polsce od 1808.
Gatunek obcy.

Pokrój

kasztanowiec drobnokwiatowy

Krzew o szerokości do 10 m. Osiąga wysokość do 3 m, rzadziej do 4 m, a dzięki licznie wytwarzanym odrostom korzeniowym i szeroko pokładającym się na ziemi gałęziom rozrasta się w szeroką kępę.

 

kasztanowiec drobnokwiatowy

 

Kora, pędy

Pąki zimowe nie są lepkie, są nieduże, tępe, jasnobrązowe.

Liście

Dłoniasto złożone z 5-7 karbowanych listków osadzonych na ogonkach do 3 cm długości. Mają długość 10-18 cm i spodnią część szaro omszoną. Brzegi są drobno karbowanopiłkowane. Wiosną liście są brązowe, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty.

kasztanowiec drobnokwiatowy kasztanowiec drobnokwiatowy

 

 

Kwiaty

Zebrane we wzniesione, wąskie wiechy piramidalnego kształtu o długości 20-30 cm i składające się z ponad 100 kwiatów. Kwiaty mają białe korony z 4-5 wąskimi płatkami o długości 1 cm. Pręciki są kilka razy dłuższe od płatków i mają czerwone pylniki.
kasztanowiec drobnokwiatowy kasztanowiec drobnokwiatowy Okres kwitnienia:  Lipiec - sierpień.

 

 

Owoce

Nieliczne, o średnicy 2-3 cm i długości 3-4 cm, brązowawego koloru i gruszkowatego kształtu. Są gładkie lub mają nieliczne tylko kolce.

Siedlisko

Jest rośliną ciepłolubną, ale bardzo dobrze znosi mrozy. Jest cennym krzewem ozdobnym ze względu na późne kwitnienie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym i żyznej, przepuszczalnej glebie. Najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo.


Copyright © 2013 Kris1304