Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Z owoców uzyskuje się olej o znacznej odporności na jełczenie, który znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, farbiarskim oraz kosmetycznym.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / BUKOWCE / BRZOZOWATE / Leszczyna

Leszczyna turecka
(Corylus colurna L.)

Inne nazwy: leszczyna drzewiasta.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje Europie południowo-wschodniej i Azji Mniejszej od Kaukazu po Himalaje.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

leszczyna

Średniej wielkości, wysokość do 20 m. Korona szeroka i zaokrąglona szerokości 8-15 m. Szerokostożkowata lub jajowata, ze smukłym, dobrze zaznaczonym wierzchołkiem, w zarysie regularna i jednorodna. Konary i gałęzie u młodszych okazów prawie okółkowe, zawsze jednak skierowane skośnie w górę i dość proste.

Kora, pędy

leszczyna

Kora jasnobrązowa, o szarym odcieniu, u dojrzałych drzew mocno korkowa.

Liście

Opadające na zimę, skrętoległe, szerokojajowate, ciemnozielone, jesienią złocistożółte. Długości 8-12 cm i prawie takiej samej szerokości. Z przodu krótko zaostrzone, na brzegach podwójnie ząbkowane lub wrębne.

 

Kwiaty

leszczyna

Roślina jednopienna. Kotki męskie o długości 8-12 cm, nagie, zielone lub jasnożółte. Kwiaty żeńskie w postaci pączka, w czasie kwitnienia rozpoznawalne tylko po długich, wystających, zwykle karminowoczerwonych znamionach.
Okres kwitnienia:  Luty - marzec.

 

Owoce

leszczyna

Orzechy zebrane po kilka, każdy otoczony frędzelkowatą okrywą owocową, do 2 cm długości. Łupina gruba i twarda. Owoce dojrzewają od września do października.

 

Siedlisko

Jako roślina sadownicza w Polsce bez znaczenia, głównie uprawy amatorskie oraz doświadczalne.


Copyright © 2014 Kris1304