Strona główna

Powrót

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / SZCZECIOWCE / PIŻMACZKOWATE /

Bez (Sambucus)

Bez czarny
sosna górska
Bez hebd
sosna limba

 

 

 

 

 

 

 

 

Występowanie

Strefa umiarkowana do podzwrotnikowej, głównie na półkuli północnej. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest bez czarny. W górach na południu Polski występuje bez koralowy, posiadający w odróżnieniu od bzu czarnego trujące owoce. Ciekawym gatunkiem występującym na południu Polski jest bez hebd, który w odróżnieniu od dwóch wcześniej wymienionych gatunków jest rośliną wieloletnią o niezdrewniałych pędach.

Charakterystyka

W większości szybko rosnące krzewy, rzadziej małe drzewa liściaste. Posiadają one nieparzystopierzaste liście oraz pędy wypełnione gąbczastym rdzeniem. Drobne, przeważnie kremowobiałe i niezbyt przyjemnie pachnące kwiaty bzów są licznie zebrane w baldachowate kwiatostany. Jesienią przekształcają się one w dekoracyjne owocostany złożone z niewielkich, kulistych i błyszczących pestkowców. Bzy porastają najczęściej różnego rodzaju zarośla i nieużytki oraz skraje lasów. Są znane z silnej ekspansywności i dlatego uważane czasami za chwasty.

Polska tradycyjna, ale mylna nazwa rośliny - lilaka pospolitego -sugeruje jej pokrewieństwo z rodzajem bez . Tymczasem lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin.


Copyright © 2012 Kris1304